Sport

Zimbru s-a calificat în semifinalele Cupei Moldovei

Zimbru Chișinău a surclasat-o pe Zaria Bălți, cu 7-1, în manșa a doua a sferturilor de finală ale Cupei Moldovei. Asta după ce în tur, Zimbru a cedat cu 2-3.

Teixeira și Scoarță au înscris de două ori, iar Țîgîrlaș, Obekop, Semedo, respectiv, Lima și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. În minutul 20, la scorul de 0-0, Zaria a rămas în zece oameni, după eliminarea lui Santos. În semifinale, Zimbru va juca cu Sfântul Gheorghe, care a eliminat-o pe Dinamo-Auto. Sfântul Gheorghe a cedat la Suruceni cu 1-2, după ce în primul meci câștigaseră cu 3-0.

Sheriff a învins-o din nou pe Speranța, cu 3-0. Golurile au fost marcate în repriza secundă, prin Balima, Kulusic și Kovacevic. Sheriff va întâlni în penultimul act învingătoarea dintre Milsami și Petrocub.