Sport

(VIDEO) FCSB bate tot în Europa League

Vicecampioana României FCSB a făcut încă un pas important spre primăvara europeană. „Roș-albaștrii” au învins-o în deplasare pe Hapoel Be’er Sheva, înregistrând astfel a treia victorie consecutivă în grupa G.

FCSB continuă seria victoriilor în grupele Ligii Europa. „Roș-albaștrii” au obținut un nou succes, aseară, contra formației Hapoel Be’er Sheva pe care a învins-o cu 2-1, în Israel.

După mai bine de o oră fără gol marcat, Nicolae Dică a mutat decisiv. L-a introdus pe Gnohere, iar francezul a marcat după doar 22 de secunde la capătul unei faze de senzaţie, creată de Teixeira.

Cinci minute mai târziu, cel supranumit bizonul a reuşit dubla, după o centrare ca la carte a lui Budescu.

Israelienii nu au renunţat la luptă şi au redus din diferenţă cu trei minute înainte de final, prin Isaac Cuenca. A fost, însă, singurul gol al gazdelor, iar FCSB a câştigat cu 2 – 1.

După trei meciuri disputate, românii au 9 puncte, cu 6 mai mult , decât Lugano, Plzen și Hapoel Be’er Sheva.