Sport

Surpriză uriașă în Liga Campionilor. Roma a eliminat-o pe Barcelona

După 4-1 pe Camp Nou, Barca se vedea deja în semifinale. AS Roma le-a făcut însă viața un coșmar „catalanior„ în returul de pe Stadio Olimpico.

Italienii aveau nevoie să câștige cu 3-0 pentru a merge în faza următoare. Zis și făcut. Dzeko, De Rossi și Manolas i-au îngenunchiat pe spanioli asigurându-le „romanilor” calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

AS  Roma este a treia formaţie din istorie care reuşeşte să revină de la un deficit de trei goluri, în fazele eliminatorii ale Ligii.

În 2004 , Milan se impunea în turul sferturilor cu 4-1 pe teren propriu, însă Liverpool i-a șocat pe toți în retur, câştigând cu 4-0. Anul trecut, chiar Barcelona a reușit minunea. După 4-0 la Paris, „catalanii” s-au impus cu 6-1 în retur și s-au calificat în sferturi.

Într-un alt meci disputat aseară, Liverpool a învins-o din nou Manchester City și s-a calficat în penultimul act al competiției cu scorul de 5-1 la general.

„Cetățenii” au condus cu 1-0 după reușita lui Gabriel Jesus din minutul 2.  „Cormoranii” au avut o evoluție extrem de slabă în prima repriză dar au întors rezultul în partea secundă, înscriind de două ori prin Salah și Firmino, scor final 2-1.