Sport

(video) Sportivul moldovean Oleg Tudorean a cucerit America

Performanță răsunătoare pentru sportivul moldovean Oleg Tudorean. După ce a devenit Campion European și Mondial la Armwrestling și a cucerit alte 3 medalii de aur la Campionatul European de Powerlifting, acesta a câștigat titlul de Campion Mondial la Powerlifting. Competiția a avut loc în Staele Unite ale Americii.

Oleg Tudorean aduce medalie după medalie pentru țara noastră. Sportivul moldovean a devenit recent Campion Mondial la Powerlifting printre juniori, în categoria de 75 de kilograme, cu un rezultat total de de 552.5 kg.

Este a șasea distincție de aur pentru Tudorean în acest an, după cele de la Europenele și Monidale de Armwrestling, dar și de la Campionatul European de Powerlifting.

Un alt sportiv moldovean, care a urcat pe podium la turneul desfășurat în Statele Unite, este Gheorghe Botnari. Acesta a cucerit bronzul la categoria de 56 de kg, seniori.

Campionatul Mondial de Powerlifting  a avut loc în Statele Unite ale Americii, în orașul Rockland Massachusetts, cu participarea a 18 țări. Moldova a fost reprezentată de doi sportivi.