Social

Spătaru și Calancea, în sferturile de finală ale Cupei României

Echipele jucătorilor moldoveni Nicolae Calancea și Danu Spătaru s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Craiova a avut nevoie de prelungiri în meciul din deplasare cu CS Afumați, în timp ce Poli Iași a trecut mult mai lejer de Slobozia.

Cu Nicolae Calancea doar rezervă, CS U Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, cele 90 de minute regulamentare în meciul cu CS Afumați, formație ce evoluează în eșalonul secund din România. În prelungiri, oaspeții s-a văzut conduși după reușita lui Vlada.

Salvarea oltenilor a venit de la Alex Băluţă. Mijlocaşul a reuşit dubla care a întors soarta partidei şi Craiova s-a impus la final cu 3-2.

Tot aseară, Poli Iași, cu Danu Spătaru în echipa de start și cu Koșelev pe bancă, a învins-o, cu 2-0, pe Unirea Slobozia, echipă care evoluează în liga secundă.

Pe un teren extrem de dificil, Mendes a deschis scorul în minutul 10 din penalty.

În repriza secundă, Ștefănescu, intreat recent în teren a dublat avantajul, scor final 2-0.

Marea surpriză din optimile de finală a Cupei României a fost eliminarea campioanei Viitorul Constanța, care a pierdut 2-3 în fața celor de la FC Botoșani. Golul victoriei a fost înscris de Florin Plămadă.

REDACTOR: GHEORGHE LUNGU