Sport

O nouă victorie pentru Sheriff

Sheriff Tiraspol nu are adversar în Divizia Națională. Viespile au obținut o nouă victorie, de data aceasta, în fața formației Dinamo-Auto și s-au desprins la 7 de puncte de următoarea clasată, Milsami Orhei. La rândul lor, Vulturii-roșii au pierdut la Hîncești cu Petrocub.

Sheriff Tiraspol a bifat a 11-a victorie consecutivă în ultimul meci al etapei cu numărul 14 din Divizia Națională. Formația din stânga Nistrului a învins-o cu 4-0 pe Dinamo-Auto.

Vitalie Damașcan a deschis scorul în minutul 2, la Ternovca, iar până la pauză nu s-a mai înscris. În partea a doua, Balima a dus scorul la 2 la 0, după care Damșcan și-a trecut în cont dubla.

A fost al 12 gol reușit de tânărul atacant, care este golgheterul campionatului.

Scorul final, de 4-0, a fost stabilit de Badibanga, din penalty. Datorită acestei victorii, echipa lui Roberto Bordin are 38 de puncta cu 7 mai mult față de următoarea clasată Milsami. Orheenii au cedat cu 1-0, la Hîncești contra Petrocubului. Vadim Paireli a înscris golul victoriei pentru gazde, după o gafă în defensivă.

REDACTOR: GHEORGHE LUNGU