Social Sport

Moldova învinge Rusia și în sport! Sportivii noștri aduc rezultate extraordinare de la Campionatul European de Armwrestling

Prima zi a Campionatului European de Armwrestling a fost de bun augur pentru sportivii din Republica Moldova, competiție găzduită de BulgariaConcurenții moldoveni au obținut rezultate extraordinare.

Cele două reprezentante a țării noastre în competiția dedicata juniorilor și tineretului, au reușit să obțină medalii de cea mai înaltă probă.

Respectiv, Valeria Chiparuș a dominat categoria -50 kg, tineret, brațul stâng, concurând în finală cu Angelina Moiseeva din Rusia, iar Mihaela Lazari a obținut victoria într-o luptă drastică cu Anastasia Karpova, la fel din Rusia.

Mâine fetele de aur ale Moldovei intră în concursul cu brațul drept.

Pe 30 și 31 mai vor evolua sportivii cu dizabilități, unde vom fi reprezentați de către Ion Cernei și Vladimir Butucea.

Iar în ultima fază a competiției, concursul dedicat seniorilor, vor lupta Daniel Procopciuc și Ana-Maria Minascurtă.

Amintim că Daniel Procopciuc a devenit Campionul Cupei Mondiale de Armwrestling, Zloty Tur 2017.