Sport

Aaron Cook, pe podium, la Grand Prix-ul de la Londra

O nouă performanță notorie pentru sportul moldovenesc. Luptătorul naturalizat Aaron Cook a cucerit medalia de bronz la Grand Prix-ul de la Londra la taekwondo. Aaron Cook s-a clasat pe locul trei în categoria de greutate de până la 80 de kilograme după ce a pierdut în semifinale în faţa rusului Maxim Hramtsov, care s-a ales cu medalia de argint. Pe prima treapta a podiumului a urcat ivorianul Cheick Sallah Cisse.

În vârstă de 26 de ani, moldoveanul naturalizat a mai câștigat în acest an distincția de argint la Grand Prix-ul de la Moscova și bronzul la Campionatul Mondial din Coreea de Sud.

Aaron Cook reprezintă Moldova la concursurile internaționale din 2015 și este unul dintre cei mai buni luptători de tae-kwon-do din lume.

REDACTOR: GHEORGHE LUNGU